1. Home
  2. » 
  3. Blog
  4. » 
  5. Znane linie lotnicze w Polsce

Znane linie lotnicze w Polsce

linie lotnicze

Sytuacja na rynku przewoźników lotniczych jest skomplikowana i oczywiście trudno by było powiedzieć, która marka jest najlepsza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjrzeć się kilku z nich i temu, czym która z tych firm się wyróżniła.

 

Najtańsze linie lotnicze w Polsce

Oczywiście wiele osób będzie pamiętało OLT Express, ale ta marka nie istnieje od lat i należy liczyć się z tym, że drugiego przewoźnika, który by sprzedawał bilety w podobnych cenach już nigdy nie będzie. Z tanich linii lotniczych w Polsce wymienić warto Ryanaira i WizzAir, choć oczywiście w obu przypadkach, żeby było tanio, trzeba się ubrać w parę warstw odzieży i mądrze wybrać czasy lotów.

Ryanair zresztą część swojej popularności zawdzięcza raczej kontrowersyjnym pomysłom swojego szefa, a że Wizz Air takiej osobowości na czele nie posiada, to jest o tych liniach ciszej.

 

LOT, czyli PKP ze skrzydłami

Spółka, która miała wielkie plany, a skończyła z wielkimi pieniędzmi rządowymi? Oczywiście, że PLL LOT. Tanio nie będzie, ale generalnie z punktu widzenia pasażerów linie te działają całkiem sprawnie.

Są niewydolne finansowo, fatalnie zarządzane i wymaga ciągłej kroplówki finansowej z budżetu, ale jeśli chcesz gdzieś polecić, to LOT daje sobie z tym radę. Ma ciekawe kierunki, sprawną obsługę, bilety, które możesz kupić nawet przez Skycash, więc nie jest źle, ale zdecydowanie nie z tego LOT jest znany w ogólnej świadomości.

Najtańsze linie lotnicze w Polsce

 

Znana dla miłośników wakacji: Enter Air

Enter Air nie jest małym przewoźnikiem, ale jeśli nie latasz czarterami na wakacje, to prawdopodobnie nawet nie wiesz o jej istnieniu. To spółka, która utrzymuje się bowiem właśnie z lotów czarterowych.

Niby 24 samoloty to nie jest wielka flota, ale wszystkie są dość nowoczesne (choć wiekowe, ale były modernizowane) i wygodne, dlatego właśnie Enter jest partnerem wielu biur podróży, tym bardziej że w bieżącej konfiguracji samoloty są zdolne do lotu na nieco dłuższych trasach bez konieczności międzylądowania. Firma inwestuje sporo w zagraniczne linie lotnicze, ale nie ma to na celu rozbudowy Enter Aira, a raczej tworzenie kolejnych marek.

 

Linie, których raczej nie znasz

Lista linii lotniczych latających z Polski jest bardzo długa, a aż sześciu operatorów lata na polskich pozwoleniach. Większość z nich to bardzo małe firmy o wyspecjalizowanym obszarze działania, dlatego nie zdziw się, jeśli kiedyś usłyszysz o polskich liniach lotniczych o długiej historii, a nazwa absolutnie niczego Ci nie powie.

Poza wspomnianymi PLL Lot i Enter Air są to:

  • Smartwings.
  • Buzz.
  • SkyTaxi.
  • SprintAir.

Pamiętaj też, że mała flota niekoniecznie oznacza problemy – czasem po prostu więcej nie potrzeba, zwłaszcza że im większa flota, tym wyższe koszty operacyjne, a SkyTaxi czy SprintAir zdecydowanie nie chcą ich rozdmuchiwać.