1. Home
 2. » 
 3. Blog
 4. » 
 5. Jaki jest najlepszy operator telefoniczny w Polsce?

Jaki jest najlepszy operator telefoniczny w Polsce?

operatorzy wirtualni

Ilość Telekomów, jeśli uwzględnić operatorów wirtualnych, a ich oferty naprawdę warto brać pod uwagę, jest olbrzymia i wybór najlepszego z nich bywa bardzo, bardzo trudny.

Postarajmy się jednak jakkolwiek zawęzić pole manewru.

 

Operatorzy infrastrukturalni

Własną infrastrukturę ma w Polsce czterech operatorów:

Jeśli chodzi o główne parametry sieci – pokrycie zasięgiem, przepustowość czy choćby stan techniczny przekaźników, to nie ma tu różnic, które by mogły decydować o wyższości jednego z nich.

Gdyby jednak spojrzeć na oferty, to pojawią się pewne różnice.

 • Orange na przykład zdecydowanie skupia się na usługach łączonych, czyli oferta będzie najbardziej atrakcyjna przy zakupie kilku ofert.
 • Plus idzie w podobną stronę, ale nie jest w stanie rywalizować z Orange choćby cenami urządzeń w abonamentach.
 • T-Mobile jest zasadniczo droższym operatorem, za to uchodzącym za bardzo stabilnego.
 • Play nie ma jakiejś jednej wyraźnej linii marketingowej, ale nie umie budować ofert dla stałych klientów.

operatorzy

 

Operatorzy wirtualni

Operatorzy wirtualni to ci operatorzy, którzy działają na przekaźnikach innych firm, a sami dostarczają właściwie tylko środowisko informatyczne dla swojego systemu.

Tutaj lista jest bardzo długa:

 • a2mobile.
 • Lajt Mobile.
 • Lycamobile.
 • Mobile Vikings.
 • Virgin Mobile.

W teorii mogą być bardzo dobrym wyborem, bo ich oferta jest często tania, ale raczej nie można tu liczyć na usługi dodatkowe. Będzie to więc opcja przede wszystkim dla osób, które chcą mieć tylko telefon, a nie budować całe zestawy usług.

Oczywiście większość operatorów wirtualnych działa na podstawie umowy z jednym tylko operatorem infrastrukturalnym, ale różnice między tymi są, jako się rzekło, niewielkie, więc będzie to miało głównie sentymentalne znaczenie przy wyborze.

 

Którego operatora wybrać?

Jeśli ma być prosto i tanio, to najczęściej operatorzy wirtualni będą w stanie przygotować ciekawsze oferty niż infrastrukturalni.

Ci ostatni jednak będą mieli pełniejsze portfolio, które pozwoli w sposób kompleksowy załatwić nie tylko telefon komórkowy, ale też internet, telefon stacjonarny czy telewizję. To na pewno największa między nimi różnica.

Nie da się oczywiście wskazać jednego operatora i powiedzieć, że najlepszy jest Plus, Orange, T-Mobile albo Play, a zrobienie tego samego z a2, Plushem, Virgin, Redbull Mobile, siecią biedronki czy Radia Maryja (tak, oni też mają operatora wirtualnego) już w ogóle nie wchodzi w grę – tu często decyduje raczej przywiązanie do infrastruktury w połączeniu z chęcią obniżenia kosztów.

Koniec końców, musisz przejrzeć oferty sporej liczby telekomów, zanim ustalisz, który z nich ma ofertę najlepszą dla Ciebie, tym bardziej że w tym przypadku najlepsza i najtańsza to pewnie nie będzie to samo.