1. Home
  2. » 
  3. Kurierskie

Kurierskie

Rynek firm kurierskich jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Polsce. Coraz mniej atrakcyjna oferta państwowej Poczty Polskiej skłania konsumentów do coraz częstszego korzystania z usług kurierskich, które skutecznie konkurują z nią cenami i jakością usług.

kurierskie Kontakt

Niekwestionowanym obecnym liderem usług kurierskich jest firma DPD (Dynamic Parcel Distribution). Przedsiębiorstwo, które swoje początki w Polsce miało jako Masterlink Express (działający od 1991 roku), w ponad 80% jest własnością państwowego holdingu francuskiego, a swoją siedzibę ma w Niemczech. DPD posiada kompleksową, ale bardzo przejrzystą ofertę przesyłek krajowych i zagranicznych dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Klienci indywidualni mają możliwość szybkiego nadawania przesyłek drogą internetową, jak również poprzez punkty DPD Pickup, gdzie paczkę trzeba zanieść osobiście. Adresaci i nadawcy mają do swojej dyspozycji dwa rodzaje usług śledzenia przesyłek. Pierwszym z nich jest wpisanie w odpowiednim miejscu na stronie internetowej DPD numeru paczki i uzyskanie informacji o jej obecnej lokalizacji, drugi natomiast pozwala na śledzenie drogi kuriera w czasie rzeczywistym poprzez aplikację na telefon. Klienci biznesowi mogą podpisać umowę z firmą, dzięki czemu opłaty za wysyłkę są niższe, a obsługa klienta sprawniejsza. Kuriera zamawia się poprzez formularz dostępny na stronie DPD, a przez SMS uzyskuje się informacje dotyczące śledzenia przesyłki (aktualny status z linkiem do śledzenia paczki online).

Na drugim miejscu rankingu najlepszych i największych firm kurierskich w Polsce, znajduje się DHL. Jest ona przedsiębiorstwem niemieckim, które w 2002 roku przejęła Deutsche Post. W Polsce, w roku 2003, w procesie integracji firm będących członkami grupy, DHL połączyła się z polską spółką Servisco. DHL posiada własne, jedne z największych linii lotniczych świata – European Air Transport i DHL Air, którymi transportowane są ładunki cargo.

DHL świadczy usługi w zakresie transportu paczek krajowych, dokumentów i przesyłek międzynarodowych oraz krajowego i zagranicznego transportu towarów wielkogabarytowych (palety, kontenery).

Trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem oferującym usługi kurierskie, jest InPost. Firma powstała w 2006 roku i jest polską spółką z kapitałem krajowym. Usługi InPost mają zasięg ogólnopolski, jednak ze względu na ich specyficzny, dwojaki charakter, docierają również do wielu krajów na całym świecie. Oferta podstawowa to standardowe usługi kurierskie door-to-door, a oferta, która umożliwia dostarczenie przesyłek zagranicę, to sieć paczkomatów.

Paczkomaty są urządzeniami w formie systemu szafek, które umożliwiają odebranie i nadanie przesyłki w dowolnym czasie w wybranym, najdogodniejszym punkcie paczkomatowym. Paczkomaty funkcjonują w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Rosji, Czechach, we Włoszech, na Słowacji i na Węgrzech. W roku 2015 na całym świecie funkcjonowało ponad 5 tys. paczkomatów, z czego aż 4 tys. należało do sieci InPost.

DHL
DPD
Fedex Polska
Furgonetka
Glovo
GLS Infolinia
InPost
Poczta Polska