1. Home
  2. » 
  3. Elektronika

Elektronika

Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, był również przełomem w dziedzinie informatyki i elektroniki w Polsce. Mimo tego, że już w latach 80-tych istniały pierwsze krajowe komputery i urządzenia elektroniczne, to dopiero dziewiąta dekada, która przyniosła zmianę ustrojową umożliwiającą rozwój prywatnych przedsiębiorstw, przyniosła także rozkwit branży elektronicznej.

Opierała się ona wówczas już nie tylko o polską produkcję, ale również o import produktów z całego świata. Dziś największymi firmami o solidnej pozycji, są właśnie pionierzy biznesu na rynku elektroniki z początku lat 90-tych.

Firmy elektroniczne Infolinia

Liderem wśród gigantów jest firma AB SA, która założona została jako jednoosobowa spółka w 1990 roku, w Magnicach pod Wrocławiem. Już w 1994 roku AB SA miała sieć własnych oddziałów w największych miastach w Polsce. W roku 2000 firma stworzyła jeden z pierwszych sklepów internetowych sprzedających elektronikę, a dziś jest jednym z największych dystrybutorów IT w Europie.

Po przejęciu w 2013 roku marki Optimus i spółki Rekman, oferta sprzedażowa AB SA zrobiła się bardziej zróżnicowana. Dziś znaleźć w niej możemy produkty Optimus, IT, oprzyrządowanie do serwerów i sieci, telefonu i GPS, AGD, RTV, produkty oświetleniowe, fitness i sport, zabawki, narzędzia, baterie i akumulatory, drony, aparaty i kamery, produkty i gadżety biurowe, elektronikę dla domu.

Na drugim miejscu w rankingach znajdziemy firmę ABC Data, która zdaje się dotrzymywać kroku AB SA. Jej początki to rok 1985 – wtedy to rozpoczęła się jej działalność w Bonn. Założyciel przeniósł ją do Polski tuż po zmianach ustrojowych w 1990 roku, i od tego czasu ABC Data rozwijała się prężnie również na rynki zagraniczne – czeski, słowacki, węgierski, rumuński, litewski, łotewski i estoński.

Produkty sprzedawane dziś przez ABC Data, to przede wszystkim komputery, oprogramowanie, szeroki zakres części komputerowych i urządzeń do tworzenia infrastruktury sieciowej, urządzenia peryferyjne, materiały eksploatacyjne i akcesoria komputerowe, ale także oświetlenie, elektronika użytkowa, RTV, AGD, gry i akcesoria do gier, artykuły wyposażeniowe biur, sprzęt telekomunikacyjny stacjonarny i mobilny.

Zaraz za dwoma liderami rynku znajduje się firma nieco młodsza, ale z nie mniej imponującym dorobkiem – Komputronik. Założono ją w 1996 roku w Poznaniu. Już dwa lata później Komputronik posiadał swój sklep internetowy. Obecnie firma znajduje się pośród stu największych polskich przedsiębiorstw, posiada ponad 200 sklepów stacjonarnych i własne marki – California Access (komputery stacjonarne i gamingowe) i Accura (akcesoria i urządzenia peryferyjne).

Niezwykłą innowacją jest powstały w 2013 roku, a mieszczący się w CH Jupiter w Warszawie, pierwszy sklep bez kasy. Klienci otrzymują tablet zamiast koszyka, a po skończeniu zakupów zamiast do kasy, podchodzi się do wpłatomatu. W sklepach Komputronik znajdziemy elektronikę, telefony i smartwatche, RTV, AGD, urządzenia i narzędzia budowlane, do pracy w ogrodzie, akcesoria i zabawki dla dzieci, kosmetyki damskie, akcesoria samochodowe oraz sprzęt i akcesoria sportowe.

AB
Apple
Media Markt
Samsung