Jak zrobić zrzut z ekranu
Zrzut z ekranu jest niezwykle przydatną funkcją, z której każdy z nas chociaż raz w życiu korzystał.
Dla każdego systemu operację tę przeprowadza się w trochę odmienny sposób. Jak? Sprawdź poniżej!.
Jak zrobić zrzut ekranu w Windowsie?
W starszych systemach Windows, do zrobienia zrzutu z ekranu wystarczyło kliknięcie klawisza PrtScr, za pomocą którego stan aktualny ekranu wędrował do bufora, czyli pamięci podręcznej systemu.
Wystarczyło w dowolnym programie do przeglądania lub obróbki grafiki (np. Paint), ewentualnie w edytorze tekstu typu MS Word, użyć kombinacji klawiszy Ctrl + V, aby wkleić uzyskany zrzut. Kombinacja klawiszy Alt + PrtScr wykonywała zrzut aktywnego okna, Shift + PrtScr natomiast zrzut zaznaczonego obszaru.
W systemie Windows 10 natomiast, istnieją cztery różne sposoby na zrobienie zrzutu z ekranu:
- kombinacja klawiszy Win + PrtScr - po kliknięciu zrzut ekranu wędruje do podfolderu „Zrzuty ekranu” w folderze „Obrazy”. Użycie samego klawisza PrtScr zachowa zrzut z ekranu w pamięci podręcznej systemu, jak w starszych systemach Windows.
- narzędzie do zrzutów z ekranu, to darmowa aplikacja o nazwie Apowersoft, do przechwytywania ekranu. Konieczne jest jednak uruchomienie jej ze strony tej aplikacji. Pozwala ona jednak pobrać dowolny fragment ekranu, a także dodać przypisy objaśniające, strzałki itp., stanowiąc tym samym przydatne narzędzie do tworzenia tutoriali.
- funkcja Windows do zrzutów z ekranu – Windows 10 wśród akcesoriów, daje nam narzędzie „Wycinanie”, za pomocą którego możemy wyciąć dowolny fragment ekranu.
- Microsoft Snip – aplikacja ta, jest zbliżona funkcją do opisanego powyżej „Wycinania”, jednak jej atutem jest możliwość nagrania wykonywanych na ekranie czynności.
Jak zrobić zrzut ekranu w Mac?
Komputer Mac Apple umożliwia nam wykonanie zrzutu ekranu w trojaki sposób, w zależności od naszych potrzeb. Za każdym razem uzyskany zrzut wędruje na biurko pod postacią pliku „Zrzut ekranu”, wraz z podaną godziną i datą w jego nazwie. Są to:
- zrzut całego ekranu – uzyskamy go za pomocą kombinacji klawiszy Shift + Command + 3.
- zrzut części ekranu – do tego służy kombinacja klawiszy Shift + Command + 4, i tu pokaże nam się wskaźnik w postaci celownika, za pomocą którego możemy zaznaczyć interesujący nas fragment ekranu.
- zrzut okna lub menu – kombinacja klawiszy Shift + Command + 4 + Space bar, zmieni wskaźnik w ikonkę aparatu fotograficznego. Należy wówczas wskaźnikiem wskazać interesujące nas menu lub okno.
Jak zrobić zrzut ekranu na Androidzie
Chcąc wykonać zrzut ekranu na telefonie z systemem Android, zazwyczaj należy wykonać następujące czynności:
- przede wszystkim otworzyć ekran, który nas interesuje.
- następnie przycisnąć na kilka sekund w tym samym czasie przycisk zasilania oraz zmniejszenia głośności; w niektórych modelach telefonu wystarczy przytrzymać wciśnięty przycisk zasilania, a następnie kliknąć „Zrzut ekranu”.
Podany wyżej algorytm powinien zadziałać w większości modeli telefonów z systemem Android, jednak może się okazać, że konkretny model wymaga innego algorytmu.
Wówczas zaleca się skorzystanie z pomocy producenta telefonu.