1. Home
  2. » 
  3. Blog
  4. » 
  5. Jak napisać CV

Jak napisać CV

O czym warto pisać, a co pomijać?

Każdy, kto stara się o wymarzoną posadę, zastanawia się, jak napisać swoje CV, by zostało zauważone pośród dziesiątek, a może nawet setek innych.

I słusznie, bo odpowiednio napisane CV, to połowa sukcesu w znalezieniu pracy. Najczęściej powtarzanym błędem jest pisanie wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy, czyli wszystko, co robiliśmy i gdzie pracowaliśmy do tej pory, niczym w „Życiorysie” pisanym w czasach PRLu.

Przez to nasze CV staje się nieczytelne i zmusza osobę odpowiedzialną za rekrutację do pilniejszego studiowania i wyszukiwania danych, które mogą być decydujące o przyjęciu lub odrzuceniu naszej kandydatury. Niestety, zwykle nikt na to nie ma czasu, więc takie CV najprawdopodobniej od razu trafia do niszczarki. Rekruter poświęca jednemu CV przeważnie około 6 sekund i mniej więcej tyle mamy czasu, aby przykuć jego uwagę.

Co zatem należy zrobić, aby dać szansę sobie i rekruterowi?

Przede wszystkim piszmy w CV to, co może być decydujące dla naszej kandydatury na to jedno konkretne stanowisko. Na przykład, jeśli chcemy w danej firmie pracować w charakterze grafika komputerowego, to piszmy o naszym doświadczeniu i osiągnięciach w tej materii, a wakacyjne dorabianie w firmie budowlanej wujka pomińmy, bo to tylko zaciemnia nasze CV.

I to jest najważniejsza zasada i warunek konieczny nie oznacza to jednak, że warunek konieczny jest jednocześnie warunkiem wystarczającym.

Jak wzorowo napisać życiorys?

 

Ważne jest poprawne też podanie danych osobowych

  • Imię i nazwisko (jeśli mamy dwa imiona, drugie możemy pominąć).
  • telefon i e-mail.
  • Jeżeli chcemy być poważnie traktowani, stwórzmy adres naszego maila złożony z naszego imienia i nazwiska. Unikajmy podawania nieoficjalnych adresów mailowych, które nic o nas nie mówią, lub mówią coś, czego chcielibyśmy uniknąć (serwer poczty też wybierzmy raczej neutralny).
  • Niektórzy pracodawcy wymagają dołączenia do CV zdjęcia, z uwagi na charakter stanowiska, którego dotyczy rekrutacja. Poważny pracownik powinien zainwestować w profesjonalne zdjęcie u fotografa (na pewno należy unikać dodawania zdjęć z wakacji, czy imprezy z przyjaciółmi).

 

O wykształceniu powinniśmy pisać krótko

Jeżeli nasze dodatkowe umiejętności, osiągnięcia i działalności, wiążą się wprost ze stanowiskiem, na które kandydujemy lub mogą stanowić atut, musimy koniecznie o tym napisać. Jeżeli nie mają z nim nic wspólnego – pomińmy je.

Podobnie rzecz się ma z zainteresowaniami, chociaż tutaj panują dwie przeciwstawne opinie, zależne od podejścia samego pracodawcy. Jedni jako atut odbiorą zainteresowania związane z pracą, na którą kandydujemy, inni wręcz odwrotnie – uznają za atut hobby zupełnie odmienne, które dla pracownika stanowić ma odskocznię i zabezpieczenie przed wypaleniem zawodowym.

Na koniec nie można zapomnieć o aktualnej klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nawet najlepiej skonstruowane CV bez klauzuli powędrować musi do niszczarki, ponieważ nie wyrażając takiej zgody nie dajemy możliwości rekruterowi nawet skontaktowania się z nami.

Na koniec jeszcze raz jedna bardzo ważna rzecz: nie staraj się pisać uniwersalnego CV, które będziesz wysyłać do kilkudziesięciu lub kilkuset potencjalnych pracodawców. Jeśli CV ma być dla wszystkich, to tak naprawdę będzie dla nikogo.